0452 323 33 00 info@thenorthside.com.tr

Aya Nikola

Aya Nikola, Ünye

seperator

Aya Nikola, Ünye’nin Samsun yönü çıkışında bulunan küçük bir yarımadadır. Yarımada üzerinde, kilise olduğu bilinen eski bir yapının kalıntıları vardır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, Hristiyan aleminde “Noel Baba” olarak bilinen Saint Nicholas (Aziz Nikola)‘ın burada yaşadığını ortaya çıkarmıştır.

Aynı araştırmaların sonuçlarına göre Aya Nikola, Oğuz boyundan Türk bir ailenin çocuğudur. Sarı Saltık olan adı, 6 yaşlarındayken ailesinin Hristiyan olmasıyla Nicholas (Nikola) olarak değiştirilmiştir. Nikola büyüdüğünde, yarımada daki kilisede rahiplik yapmış ve denizcilikle uğraşmıştır.

Ünye’ye iki kilometre uzaklıkta olan Aya Nikola 1800’lü yıllarda Hristiyan halkın yaşadığı küçük bir balıkçı köyü idi. Bugün kalıntılarından sadece alçak bir duvar kalmış olan kilise 1800’ün başlarında yapılmış ve 1930’dan sonra tamamen yıkılmıştır.

Hristiyanlar için kutsal sayılan bu kiliseye, hastaların iyileşmesi için götürüldüğü, yeni evlenen çiftlerin mutlu olabilmeleri için burada evlenme törenlerinin yapıldığı söylenmektedir.

Ayrıca denizciler sefere çıkmadan önce Aya Nikola’ya gelir dua ederlermiş. Bugün elimizde bu kiliseye ait sadece birkaç duvar ve resimden başka bir şey bulunmamaktadır.

Geçmişten günümüze doğru versiyonlarını fotoğraflardan görebilirsiniz. Ayrıca kısa bir süre içerisinde tekrar turizme kazandırılacağı bilgiside açıklanmış olup bölgeye gelenlerin mutlaka ziyaret listelerine eklemeleri gereken bir noktadır..

KL

Haber Bülteni

Üye listemize kayıt olarak yeniliklerden  haberdar olun

 

X